Zde se nacházíte

František Talíř: Velký idealista s realistickým přístupem – ROZHOVOR

František Talíř

František Talíř je osobnost, kterou stojí za to sledovat a podporovat. Kandidát do Evropského parlamentu za stranu KDU-ČSL s vysokými a správnými ideály, které plní svým realistickým přístupem.

Ahoj Františku, předně děkuji za možnost udělat s tebou rozhovor. Jak se dnes máš? Žiješ teď nejvíc volbami nebo něčím jiným 🙂 ?  

Ahoj Pavle, mám se pořád lepší! Ano, na 150% teď žiji volbami a jsem za to obrovsky rád, potkávat lidi na ulicích a na besedách je prostě skvělé. Snažím se věnovat ale i svým dalším aktivitám, např. sportu nebo divadlu, kterým se rovněž částečně živím.

Taková asi typická otázka na začátek. Chtěl jsi se vždy věnovat politice nebo jsi měl jiné představy o své budoucnosti?  

Politika mě vždycky bavila, postupem času jsem začínal chápat také rozměr služby, který by měla obsahovat. Jako malý jsem si přál být nejen popelářem, kosmonautem a knězem, ale také prezidentem. Takže nějaká základní predispozice tam možná byla a v průběhu let se ukázalo, že právě cesta politické angažovanosti je pro mne tou pravou.

Viděl jsem tvůj šestibodový program. Nejvíc mě asi zaujal 3. bod. Máš už nějaké konkrétní plány, jak bys chtěl omezit plasty a vývoz zbraní?  

Vývoz zbraní do rizikových zemí je obrovský problém, o kterém se taktně mlčí. Jako europoslanec budu moct opakovaně iniciovat vznik dozorčí komise, která by dohlížela na dodržování již přijatých kritérií k jejich vyvážení. V problematice plastů se již mnohé děje, nedávná směrnice o zákazu některých jednorázových plastových produktů je toho příkladem. I tak nás ale čeká ještě dlouhá cesta. Především musíme více spolupracovat s výrobci a usilovat o to, aby výrobky z ekologicky rozložitelných materiálů nestály občany několikanásobek toho, co jejich neekologické varianty.

6 bodů, které shrnují to, co František Talíř může jako politik nabídnout a proč chce naši zem zastupovat v Evropském parlamentu

František Talíř a jeho program
František Talíř a 6 důvodů proč jej volit.

Co ty osobně považuješ za svůj největší úkol/bod, kterého bys chtěl v EP dosáhnout?  

Mám velké ideály a jsem zároveň realistou. Pokud by se podařilo s mojí pomocí prosadit společné embargo vůči zemím, které u nás vyrobenými zbraněmi masakrují civilní obyvatelstvo jiných států, považoval bych to za velký úspěch. Příkladem může být Saudská Arábie, se kterou 25 členských států EU s klidným svědomím obchoduje a zbylé 3 své kontrakty ukončily.

Rozhodně mezi kandidáty vynikáš svým věkem. Osobně si myslím, že potřebujeme víc takových mladých sil do politiky a přiblížit ji tak mladší generaci, která se o politiku tolik nezajímá. Máš nějakou zajímavou zkušenost/zážitek s mladými, kterým jsi bezpochyby pomohl lépe poznat svět politiky?  

Jedním z cílů mé kandidatury je také zvyšovat zájem o politiku mezi mladými, ať už se nakonec rozhodnou volit kohokoliv. Někteří z nich mi píšou, jak se mohou sami aktivně angažovat. Z toho mám vždycky obrovskou radost!

Co tě přimělo k angažování se v politice? 

Důvodů je několik. Kromě zodpovědnosti za naši budoucnost je pro mě klíčový právě rozměr služby druhým a obecnému dobru. Zároveň jsem nechtěl zůstat pasivní, když jsem viděl, jak se do volených funkcí dostávají stále častěji populističtí a nacionalističtí politici, se kterými třeba diametrálně nesouhlasím. Nechci jim přenechávat prostor zadarmo a chci se naopak prát za věci, které považuji za správné.

Plakát pro volby do evropského parlamentu

František Talíř do Bruselu

Je zde spoustu hlasů, kteří tvrdí, že EU je špatná a měli bychom jí opustit (jak to nejspíš udělá Velká Británie). Proč ty ses rozhodl věřit v budoucnost EU a jaké myslíš, že jsou její největší přednosti?  

Ty, na kterých vznikala a na které bohužel dnes leckdy zapomínáme. Tedy mír, vzájemná spolupráce a tím pádem i prosperita. V klíčových otázkách obrany a zahraniční diplomacie bychom měli být jednotní, protože jenom tak budeme silní a budeme moct obstát vedle světových hráčů, jako je Rusko, Čína nebo USA.

Ptal jsem se tě na přednosti EU. Co naopak nějaká rizika, je tu něco na co bych si měl dát pozor? Mohu já jako občan s nimi něco dělat/vyhnout se jim?  

Jako největší riziko vnímám současnou vlnu populismu, který má někdy snahu rozvrátit evropskou spolupráci zevnitř. Nejlepší způsobem, jakým se může každý z občanů EU do jejího směřování zapojit, je přijít k volbám do Evropského parlamentu.

Jsi součástí křesťanské strany. Co pro tebe znamená víra/křesťanství a jak je případně promítáš do politické sféry?  

Křesťanství je má identita, jakkoliv jsem člověk nedokonalý a mám hodně co zlepšovat. Naštěstí zde ale nejde o mě, ale o hodnoty, které v sobě obsahuje. Na prvním místě pro mne znamenají milosrdenství, službu druhým, otevřenost dialogu. To se snažím aplikovat i v rámci každodenní politické praxe. Důležité je se o ně snažit především svým jednáním, nikoliv je mít napsané někde na billboardu.

František na Facebooku

František na Instagramu

Klasickým závěrem je asi nějaký tvůj vzkaz čtenářům. Je něco, co bys chtěl ještě na závěr rozhovoru dodat a vzkázat našim čtenářům?  

Děkuji, že jste dočetli až sem 🙂 Ne, vážně. Chtěl bych vás poprosit, abyste přišli k volbám a nenechali tak za sebe rozhodovat jiné. Ať už se rozhodnete podpořit svým hlasem kohokoliv, je klíčové, že se této zodpovědnosti za naši budoucnost v EU nezřeknete.

Na závěr společného rozhovoru s Františkem bych mu rád poděkoval za jeho nasazení, upřímnost a opravdovost, kterou do této služby vkládá. František Talíř je inspirativní člověk, který bere svou úlohu vážně a nebojí se být v dnešním světě politiky pravdivý a odvážný. Přeji hodně štěstí a úspěchů jak v politickém, tak v osobním životě! #talirdobruselu

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 února, 2021 12:13 am

[…] vícehejtman Jihočeského kraje volby do Evropského parlamentu […]

Top