Zde se nacházíte

Noc kostelů dnes otevře běžně nepřístupné chrámy

Noc kostelů

Noc kostelů je křesťanská aktivita, která se snaží více se otevřít a přiblížit veřejnosti. V tento nevšední den se tak běžným lidem otevírají chrámy a památky, které běžně přístupné nejsou. Hlavním posláním je také utvořit vhodné společenství, které povede k vzájemné radosti a zamyšlení nad věcmi, které nás převyšují.

Noc kostelů

První Noc kostelů spatřila světlo světa již roce 2009, kdy se do této aktivity zapojilo 25 kostelů. V průběhu let tato aktivita sílila a připojovalo se k ní čím dál tím více kostelů, ale i jiných církví a společenství. V letošním ročníku je tak díky velkému zájmu o tuto aktivitu otevřeno přes 1 600 chrámů a připraveno je i přes 7 700 doprovodných programů.

František Talíř

František Talíř: Velký Idealista S Realistickým Přístupem – ROZHOVOR

František Talíř je kandidát do Evropského parlamentu za stranu KDU-ČSL s vysokými a správnými ideály, které plní svým realistickým přístupem…

Do této akce se zapojují téměř všechny kostely ve větších, ale i menších městech a na vesnicích po celé ČR. Pro větší přehlednost jsou dostupné i brožury s doprovodným programem, či internetové stránky s navigací do konkrétních kostelů s jejich programem.

Noc kostelů 2019 – videospot

Program

Každá diecéze si mimo otevření chrámů chystá o vlastní brožuru a speciální program. V Brně se tak návštěvníci mohou těšit například na cyklotrasu v okolí Brna nebo i uvnitř města. Královéhradecká diecéze bude opět používat poutnický pas a rovněž program Noc kostelů na kole. Podobné možnosti potních cest ať už pěších, nebo cyklistických nalezneme i v ostatních diecézích.

Těšit se můžeme i na kulturní aktivity. Jakou je například varhanní koncert Josefa Kšici v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. V Plzni v kostele Nanebevzetí Panny Marie je připraven Gregoriánský chorál. V katedrále sv. Petra a Pavla v Brně je zase připravena Netradiční prohlídka katedrály se světelným designem.

Programu, který je pro návštěvníky připraven je mnohem více a podívat se na něj můžete na stránkách Noci kostelů. Naleznete zde i přehlednou mapu s tipy pro vás v nejbližším okolí.

Jak se Vám tato aktivita líbí a plánujete se podívat do nějakého otevřeného chrámu ve vašem okolí, nebo se zúčastnit nějakého programu? Dejte nám vědět do komentářů.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top