Zde se nacházíte

NASA se po osmi měsících ticha loučí s roverem sondy Opportunity

Téměř po roce ticha se NASA loučí se svým robotickým vozidlem (zvané rover) sondy Opportunity. Poté co tým inženýrů Jet Propulsion Laboratory (JPL) odeslal poslední radiový příkaz k roveu, který byl opět bez odezvy, NASA finálně ukončila komunikaci s roverem.

Během středeční tiskové konference pronesl Thomas Zurbuchen (associate director for NASA’s science mission directorate): “Byl jsem tam ve středu společně s týmem, který odesílal příkazy do hlubokého vesmíru. A toto ráno jsem zjistil, že už odpověď zpět nedostáváme.”

Konec rovera, sondy Opportunity

Radiová komunikace utichla v červnu 2018, když ovzduší na Marsu znečistila masivní prachová bouře, která rovněž zastínila i slunce. Tato bouře byla nejsilnější co kdy NASA zaznamenala. Zastínění slunce znemožnilo fungování solárních panelů. Výsledkem tedy bylo úplné vybití baterie, která přešla do módu hybernace.

Ještě během bouře tým kolem Opportunity doufal, že bude možné rovera opět probudit. Nicméně po vyjasnění oblohy, kdy se měla baterie nabít, se radiový signál neobnovil.

Jedna z teorií, proč přestal rover komunikovat se týkala prachu z bouře. Tým NASA se domníval, že prachová bouře zanesla solární panely a tak Opportunity přestala komunikovat z nedostatku bouře. Přesto doufali, že mírné větry, které se měli na Marsu vyskytnout, solární panely očistí a tím se provoz obnoví.

Dalším vysvětlením byla porucha interních hodin Opportunity, které mohla bouře poškodit. To mohlo bota zmást o tom kdy jít “spát”. Hlavním důvodem proč vozítko vydrželo v provozu tak dlouho, bylo pravidelné ukládání do hlubokého spánku každou noc. To zahrnovalo ukončení celého provozu, včetně vyhřívání, aby ušetřili energii.

Ukončení vyhřívání během noci nebyl standardně problém. Rover byl sice často během noci velmi chladný, ale nebylo to kritické pro jeho funkčnost a tak se mohl ráno opět probudit a zahřát. Nicméně pokud by došlo k poruše interních hodin, robot by nepoznal kdy se probudit, zahřát a tím se uvést opět do provozu.

Úspěchy Opportunity

Během funčkního období, Opportunity dosáhla několik úžasných úspěchů. Procestovala 45 km na marském povrchu, zkoumáním několika kráterů na planetě.

Přežila také jednu velkou bouři v roce 2007, která byla pouze jen o něco slabší, než ta loni v červnu. Společně se sondou Spirit pomohli objasnit klima Rudé planety a že zde byl kdysy i oceán. Díky tomu se opět potvrzuje doměnka, že zde mohl existovat mimozemský život v podobě drobných mikrobů.

Nyní se NASA soustředít na další své operace jako je rover Curiosity, jehož vypuštění se chystá v roce 2020. Uvidíme co přinese toto vozítko za poznatky.

Zdroj: The Verge

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Top