Zde se nacházíte

Chrome OS 72 přináší Andriod Pie, Asistenta a mnoho dalšího

V poslední době si Chrome OS porcházel obdtížným obdobím. Snažil se totiž o spojení aplikací pro Android, webových aplikací a softwarovým systémem Linux. Díky těmto snahám a tomu, že se Chrome OS 72 začíná rozšiřovat, se řeší několik významných omezení, s nimiž se majitelé Chromebooků museli potýlat.

Po krátkém testovacím období na Pixel Slate se tak začíná na některých zařízeních objevovat jak Google Assistant, tak Andriod 9 Pie. Stále se sice objevují zařízení, které tyto novinky v Chrome OS 72 nemají, ale přesto pár modelů tyto novinky má již aktivní.

Tabletový vs notebookový režim

Již dříve Google oznámil, že přidává do operačního systému Chrome OS „tabletový režim“, aby lépe vyhovoval tabletovým zařízením, jako je Pixel Slate. To se již nyní stává skutečností. Máte-li tablet s operačním systémem Chrome OS, nebo přepnete convertibilní Chromebook do tabletového módu, vyskytne se pár změn v zobrazení. Panel záložek a nástrojová lišta se zvětší a zásuvka s aplikacemi přechází z černé na průhlednou. Je zde také nový způsob, jak zobrazit mobilní verzi webu v nabídce.

Chrome OS v notebook režimu

Chrome OS v tabletovém režimu

Rozšířená podpora Androidu

Dalším výrazným vylepšením je něco, na co spoustu uživatelů jistě dlouho čekalo. Aplikace pro Andriod již konečně mohou přistupovat k externímu úložišti, včetně karet microSD a USB disků.

Nyní je tedy již možné například připojit fotoaparát a přímo importovat fotky do aplikace Lightroom CC. Předtím se museli nejprve zkopírovat fotky do složky Stažené v Chrome OS a až poté imporotovat do aplikace.

Nejen toto má za následek, že se způsob jakým se používají aplikace na Chromebookách stává více přirozeným. Navíc je to také obrovský přínost pro Chromeboky s nižší kapacitou interního úložiště.

Další vylepšení

V tomto updatu se odehrálo ovšem mnohem více změn.

Nyní je již možné vyhledávat zkratky aplikací. Podporu zkratek přidal Google již v Chrome OS 70, ale až nyní je možné je dohledávat.

Rovněž s touto verzí můžete otevírat .deb soubory přímo ze složky Staženo. Také je zde přidaná schopbnost přepínat mezi DPI módem v Linux aplikacích, pokud není systém správně optimalizován pro high-DPI obrazovky.

V neposlední řadě je přidáno jako rozšíření režim Picture-in-Picture, soubory z jiných počítačů se nyní zobrazuj v Google Disku v aplikaci Soubory, správce sítě je bezpečnější a USB zařízení jsou zakázány když je Chromebook uzamčen.

Osobně na mě tyto změny působí velmi pozitivně a je skvělé vidět, jak se Google o svůj OS stále stará a případné neduhy opravuje.

Zdroj: androidpolice

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top