Zde se nacházíte

Pravidlo efektivního myšlení, aneb 20/80

Efektifní myšlení

Kolik času bych měl trávit děláním a kolik přemýšlením o práci? Jaké je pravidlo efektivního myšlení? To je asi jedna z častých otázek, které si pokládáme. Bojujeme mezi tím jestli se vyplatí více o věci přemýšlet a nebo spíše jenom jít a udělat to.

Pokud budeme pouze přemýšlet, můžeme sice přijít na super věci, ale ničeho nedosáhneme. Na druhou stranu, pokud se pustíme do něčeho co děláme bez rozmyšlení, dostaneme se brzy do slepé uličky, nebo celou věc uděláme prostě špatně.

Darius Foroux tak přicházejí se svými postřehy a co podle nich funguje. Jejich metoda je pravidlo 20/80.

Předtím než si konkrétně vysvětlíme jak toto pravidlo funguje a jak si vytvořit svoje vlastní, podíváme se na zkušenost dvou úspěšných osobností. Jedná se o Warren Buffetta and Charlie Mungera. Ti jsou vysoce ceněni za jejich schopnost rozhodování a přemýšlení.

Nicméně nejsou jenom skvělí myslitelé, ale i vynikající vykonavači práce.

„Co děláš?“

Je dobře známo, že Warren Buffet tráví hodně svého času čtením a přemýšlením. Je to první věc kterou dělá, když přijde do své kanceláře v Omaha. Podle jeho životopisce, Alice Schroeder, Buffet čte nejméně 5 hodiny za den. Ať už to jsou noviny, časopisy, roční reporty a nebo knížky.

Mnoha lidem se zdá čtení kníže jako nic nedělání. Což vzhledem k tomu, že nic „aktivního“ neděláte pak opravdu můžete vypadat, jako že nic neděláte.

Myslím, že právě toto je první problém, kterým se zabýváme v tomto článku. Náš západní životní styl je založen na dělání. Vždyť si vemte jak často slyšíte otázku: „Co teď děláš?“

Pravděpodobně ji slyšíte ji ve školách, v práci, nebo doma. Lidé chtějí neustále něco dělat. Činnost je klíčová.

Hádáme, že poměr mezi přemýšlením/děláním je ve většině organizací tak 10/90. Trávíme většinu času děláním, než přemýšlením. Pokud bychom si vzali příklad z Buffeta, můžeme říct, že to jistě není optimální/efektivní poměr.

Podle Petera Bevelina, autora Poor Cahrlie´s Almanack, mají Buffet a Munger zvyk mnohem více času trávit učením a přemýšlením, než děláním. Jejich pravidlo efektivního myšlení je tak něco jako 80/20 – přemýšlení/dělání.

Jaká je vaše povaha?

Otázka tedy zní zda i my bychom měli strávit 80% našeho času přemýšlením? To záleží na dvou faktorech:

  1. Vaše povaha
  2. Vaše práce

Někteří lidé jsou svou přirozenou povahou myslitelé. Milují čas trávit úvahami ve svých hlavách. Jejich láskou je četba a rádi mluví o svých nápadech a představách. Ovšem jsou i zase takoví lidé, kteří jsou jiní a neradi přemýšlejí.

Na druhou stranu, na tom jak hodně je důležité „myslet“ záleží na druhu vaší práce. Warren Buffer je investor. Dělá velmi málo rozhodnutí. Na druhou stranu, když potřebuje něco rozhodnout, jedná se o opravdu velké rozhodnutí s obrovským riskem. Takových pozic s podobným charakterem je však málo. Většina z nás potřebuje více vykonávat. Potřebuje dělat hovory, psát emaily, účastnit se meetingů a prostě tvořit věci.

500 napsaných knih během 42 let

Isaac Asimov je považován za jednoho z nejplodnějších spisovatelů 21. století. Jeho první kniha, Pebble in the Sky, byla vydána v roce 1950.

Od té doby psal až do roku 1992 a napsal okolo 500 knih. Přestože jsou některé opravdu krátké, přesto je to opravdu úctyhodný výkon. Slovy čísly to znamená vydat jednu knihu za měsíc. A to je opravdu hodně práce.

V jeho případě se tak jedná o skoro neustálou činnost ve které není prostor pro myšlení. Na druhou stranu lze určitě předpokládat, že byl schopný přemýšlet a dělat zároveň. Proto je potřeba toto brát na zřetel a nedělat ze 100% dělání pravidlo pro všechny. Ne všichni toto zvládnou.

Buďte rozhodní

Popsali jsme si dva extrémní případy. Buffeta, který strávil většinu svého času přemýšlením. Asimova, který zase většinu svého času věnoval dělání. Přesto jsou to dva extrémní hranice, které určitě neodpovídají běžné realitě. I tak se od nich můžeme hodně učit. A to zejména jejich rozhodnost.

Warrner Buffet by nebyl tak úspěšný, kdyby nedělal riziková rozhodnutí. Asimov by zase nenapsal 500 knih, kdyby se nevěnoval psaní každý den. Život obou mužů byl sice velmi rozdílný, ale oba měli společný rys. A to být rozhodný v tom co dělají.

Nezáleží tedy ani tolik na tom, kolik množství času bychom měli věnovat přemýšlení, ale jak kvalitní myšlení to bude a především, jak zodpovědně tento čas pak využijeme. Pokud strávíte 40% vašeho času přemýšlením a nakonec budete nerozhodní k tomu něco vykonat, bude to jenom ztráta času.

Pravidlo 20/80

Jaké by tedy mělo být naše pravidlo efektivního myšlení? Myslím si, že pro „běžné“ lidi a jejich životní a pracovní podmínky je takový ideální poměr 20/80 – přemýšlení/konání. Běžně naše životy nejsou o tom dělat dlouhodobé analýzy a promýšlet strategická rozhodnutí, které na dlouho dobu ovlivní náš život.

Proto bychom měli více času věnovat konáním, než pouhým přemýšlením. Na druhou stranu je nutné brát v potaz, že nejde o množství přemýšlení, ale o jeho kvalitu.

Nezapomeňte, že chybovat v životě je omluvitelné, ale nepromýšlet svá rozhodnutí a nebo žádná nedělat, není.

Přemýšlejte tedy o tom co děláte a proč to děláte. Zvažte všechny možnosti a když dojdete k nějakému závěru, tak buďte rozhodní a udělejte je. Pak už se zbytečně nezabývejte otázkami co by bylo, kdyby… Dělejte maximum pro to, co jste se rozhodli.

Zdroj: dariusforoux

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top