Zde se nacházíte

Nejlepší Linux distribuce / operační systémy 2020 zdarma

Nejlepší linux distribuce zdarma

Linux je svobodný a volně dostupný operační systém. Většinou je uživatelům poskytován zdarma a je schopen plně nahradit standardní placené operační systémy jako je třeba Windows nebo MacOS. Operační systém linux má několik ruzných distribucí/verzí a v tomto článku vám představím 4 nejlepší Linux distribuce, které aktuálně můžete na internetu stáhnout a jsou zdarma.

Fedora Workstation 31

Fedora Workstation 31

Jednou z nejznámější Linux distribucí a především v našich končínách je distribuce Fedora. Jedná se i o celosvětově často používanou distribuce a to jak pro pracovní stanice, tak i pro servery a různá další zařízení.

Výhodou Fedory je velká podpora pro vývojáře, přehlední a rychle uživatelské rozhraní a spousta užitečních nástrojů. Fedora je navíc zcela zdarma a v pravidelních 6 – 8 měsíčních intervalech je aktualizována.

Nejlepší linux distribuce: Ubuntu 19.10 ‘Eoan Ermine’

Nejlepší Linux distribuce zdarma: Ubuntu 19.10 ‘Eoan Ermine’

Ubuntu je celosvětově nejrozšířenější Linux distribuce. Za tímto operačním systémem stojí společnost Canonical, která se soustředí jak na počítače, tak na servery, internet věcí a mnoho dalšího.

Nespornou výhodou tohoto operačního systému je jeho velká uživatelksá základna a zároveň podpora. Vychází v pravidelných interval s dlouhodobou a krátkodobou podporou. Největším tahounem je aktuální podpora grafických ovladačů NVIDIA.

Celé rozhraní běžící na GNOME 3.34 je plynulé, přehledné a velmi pěkné. Velká podpora aplikací a her tak činí z Ubuntu plnohodnoutnou náhradu operačního systému Windows.

Zorin OS 15

Linux distribuce: Zorin OS 15

Zorin OS 15 sklidil při představení loni v létě velký úspěch. Jedná se o distribuci založenou na Ubuntu a přidívá k němu alternativní rozvržení, speciální software a další vychytávky.

Celý operační systém vychází z již zažitých operačních systémů jako je Windows a MacOS. Používat můžete jak placenou verzi s bunusovými balíčky aplikací a schémat tak i Lite verzi, které je zdarma.

MacOS Linux distribuce: elementary OS 5.1

Linux distribuce: elementary OS 5.1

Poslední Linux ditribuce, kterou si v tomto článku představíme je elementary OS. Ta je svým rozhraním určena především pro ty uživatele, kterým se líbí operační systém MacOS.

Celé grafické rozhraní tohoto systému je kompletně přepracované a podporuje nativně Flatpak aplikace. Základem této distribuce je Ubunutu 18.04 LTS a rovněž podporuje i Linux kernel 5.0. Nicméně celý systém je vcelku graficky náročný a tak je potřeba lehce výkonějšího stroje.

Doufám že se vám článek nejlepší Linux distribuce zdarma líbil a snad vás některý operační systém zaujal na tolik, že si jej i vyzkoušíte. Není k tomu potřeba tolik znalostí a návodů jak je nainstalovat na vaše zařízení je hned několik.

Dejte mi případně do komentářu vědět, která distribuce je vaše nejoblbenější a proč.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Top