Zde se nacházíte

Marcus Aurelius: 3 pravidla pro život

Marcus Aurelius: 3 pravidla pro život

Jak dobře žít život? To je možná otázka, kterou si často pokládáme nebo bychom alespoň měli. Společně s námi si tuto otázku pokládají i filozofové, kteří se vlastně smyslem a naplněním života zabývají. Jedním z nich byl i Marcus Aurelius, který napsal spoustu myšlenek, nápadů a pravidel pro život. Později byly shromážděny do knihy pod názvem Meditace. Z této knihy pak mimo jiné vyplývají 3 pravidla pro život.

Pravidla pro život

Tři pravidla pro život Marca Aurelia, které z knihy vyplývají identifikoval Hadot. Označil je následujícími termíny (1) soudnost (2) touha (3) impuls k akci. Darius Foroux si pak dal tu práci s tím, že jednotlivé termíny rozepsal pro snazší nasazení do praktického života a přidává citáty Marca Aurelia, které tyto idey pomáhají lépe pochopit.

Prokrastinace

Prokrastinace – Odkládání Úkolů, Jak Ji Porazit?

Prokrastinace je největším nepřítelem předsevzetí, nebo pracovních výsledků. V článku si ukážeme jak se jí úspěšně zbavit a porazit ji!

Pravidlo 1: Zaměřte se na objektivní soudy

„Potlačte subjektivní soudy a pocit že jste zraněni bude taky potlačen. Potlačte pocit zraněnosti a to co váš poškodilo bude také potlačeno.“

Marcus Aurelius – Kniha IV, 7

Pojďme si rozebrat, co vlastně tento citát znamená. Marcus Aurelius dobře věděl, že lidé vynáší soudy o všem. Ale namísto objektivních soudů, dělají spíše osobní soudy. K našim soudům totiž přidáváme náš osobní rozměr.

Marcus mluví o tom, že když se něco zlého přihodí člověku, zareaguje obvykle tímto soudem. To a to se mi stalo teď stalo. A to mě nyní zraňuje. A právě ta druhá věta je tím osobním rozměrem, který vás ovlivňuje a činí ve vás pocit zranění.

Pokud se od těchto osobních soudů oprostíte, nebudou na vás mít negativní věci takový dopad. Pokud se něco špatného stane, tak se to prostě přihodilo. KONEC.

Například jste ztratili práci. Co je horší a více zbytečné to řešit? To že jste ztratili práci? Nebo obavy o tom, že nikdy nenajde novou a dobrou práci? Objektivně je samozřejmě více zbytečné se zabývat obavami.

Pokud si o něčem děláte úsudek, zkuste se zbavit subjektivního názoru o dopadu na vás. Spíše se zaměřte na to proč se to stalo a zaměřte se na to jak situaci/problém vyřešit.

Jste nemocní? Přišli jste o peníze? Lidé vás neberou vážně? Máte jiné problémy? Dobře. Udělejte něco, nebo se přes to přeneste. Samotné tyto události vám nemohou ublížit, pokud je nenecháte. Zaměřte se pouze na objektivní názor na problém.

Pravidlo 2: Tužte pouze po tom, co je ve vašich možnostech

„Miluj pouze ty události, které k tobě přicházejí a jsou s tebou spojeny jako tvůj osud.“

Marcus Aurelius – Kniha VII, 57

Ve své knize Meditace, Markus stále dokola sám sobě opakuje, že většina událostí v jeho životě se děje mimo jeho kontrolu. Zjistil, že životní události jsou nepředvídatelné. A to je vlastně stejné i v dnešní době.

Špatné věci se dějí neustále. Namísto pocitu zklamání, odporu, nebo touze žít jiný život, pracujte s tím co máte. Známe tuto radu: „Když ti život dává samé citróny, tak si udělej limonádu.“ Marcus jde ještě dál a říká, že nemáme udělat to nejlepší co nám život nabízí/dává, ale máme to MILOVAT.

Marcus věděl, že většina věcí po kterých obyčejně toužíme, je mimo naši kontrolu. Chceme dobrého životního partnera, život bez problému, dobře placenou práci atd.

On po ničem takovém vnějším netoužil. Předmětem jeho touhy bylo pouze to co bylo v jeho možnostech a to co se mu stalo. Věřil totiž v něco většího. Věřil, že se mu to děje z nějakého důvodu.

Efektifní myšlení

Pravidlo efektivního myšlení, aneb 20/80

Kolik času bych měl trávit děláním a kolik přemýšlením o práci? Jaké je pravidlo efektivního myšlení? To je asi jedna z častých otázek, …

Pravidlo 3: Jednejte podle obecného dobra

„Za prvé: nic není náhodné a nic se neděje bez nějakého záměru nebo cíle. Za druhé: nedělejte nic co by nebylo spojeno se záměrem nebo cílem, který slouží lidské komunitě.“

Marcus Aurelius – Kniha XII, 20

Odstraňte nesmyslné impulsy ze svého života. Dělejte své činy cílevědomě a nikdy neplýtvejte svou energií na nesmyslech. Mějte konkrétní cíl.

Možná se může někomu zdát, jak kdyby se mělo jednat o OCD, tolik kontroly. Možná… Nicméně pokud lidé chtějí mrhat svým časem na Zemi, tak je nechte. Marcus se o ně nestaral a ani vy byste neměli.

Jsme tu z nějakého důvodu: Dělat věci lépe.

Proto je vlastně i tolik lidí přitahováno ke spisům Marca Aurelia nebo jiných Stoiků. Chtěli, aby se z našeho světa stal lepší svět a my na něm mohli spokojeně žít. Jaké jsou Vaše pravidla pro život?

Zdroj: Dariusforoux

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top