Zde se nacházíte

Co je asertivita a jak být více asertivní?

Co je asertivita a jak být více asertivní?

Asertivita nebo asertivní jednání je schopnost, která umožňujě člověku jednat a vyjadřovat se v jeho nejlepším zájmu. Takový člověk se dokáže postavit se za svoje názory bez zbytečné úzkosti a upřímně projevit svůj cit. Díky tomu dokáže uplatnit svá práva a to vše aniž by ublížil druhým a nějak je poškodil. V tomto článku se tak podíváme na pár užitečných rad, jak být více asertivní a lépe tak komunikovat se svým okolím a umět tak prosadit sama sebe.

Jaké typy chování existují?

Obecně se dá říci, že existují tři různá chování. Dělíme je na tyto:

1. Pasivita: Nepřímý, nečestní, nedokáže mít věci pod kontrolou, snaží se zalíbit všem za každou cenu a zaměřuje se na ostatní a na to jak jej oni přijímají.

2. Asertivita: Přímý, čestný, sebejistý, soustředí se především na sebel, ale respektuje ostatní.

3. Agresivita: Škodlivý, egocentrická vůle, která chce vyhrát za každou cenu, ospravedlňuje svoje chování a chce všechny ovládat.

Existuje teoreticky i čtvrtý druh chování a to pasivní-agresivita. Nicméně jde spíše o kombinaci základních typů a nebudeme ji brát samostatně.

Asertivita, pasivita a agrese. Typy chování a jak být více asertivní.

Pokud se podíváme kolem sebe, pošvimněme si pravděpodobně toho, že většina lidí kolem nás je spíše pasivní. Nemáme s nimi konflikty snaží se nám zalíbit a když už nám ublíží tak to není ze zlých úmyslů. Z obavy konfliktu raději lžou.

Druhým „extrémem“ je pak agrese. Takovýchto lidí naštěstí není příliš mnoho a navíc s takovými lidmi příliš neobklopujeme kvůli jejich výbuchům, egocentrismu a nelítosti.

No a pak je tu místo ve kterým chcete být. Chcete být ucitvý, sebejistý a neagresivní. To je asertivita.

Jak být více asertivní?

Tak jako vše na světě vyžaduje čas, úsilí a trénink, to samé platí i pro to jak se stát více Asertivní. Základním předpokladem je neustále myslet na to, že se nechcete nechat ovládat emocemi. Neznamená to neprožívat emotivně to co se děje a nebýt citlivý, ale uvědomit si tyto emoce a mít je pod kontrolou. Samozřejmě to nejde hned, ale neustálým opakováním jednou zjistíte, že už to jde. Pojďme si uvést příklad.

Jednou jsem volal do stavební firmy, která měla vyřešit problém s únikem zápachu v mém bytě. Stavbyvedoucí, který měl problém řešit a se kterým jsem volal, byl od začátku velmi hrubý a vymlouval se typem, že nikoho teď aktuálně nemá kdo by to mohl jít vyřešit.

Odmlčel jsem se, oddělil jsem se od situace (emočně), uvědomil si, že nejde o nic osobního a zeptal se ho: „Co mám tedy dělat? Mám dál čichat ten smrad a být z toho neustále otráven? Co byste dělal vy, můžete mi poradit?“

Po chvíli nakonec řekl, že mě chápe a že to přijde opravit sám. O dvě hodiny později přijel a únik opravil. Problém byl vyřešen.

Eskalovat situace často nemusí být špatné. Špatné jsou leda proto, že jim dovolíme nás osobně zasáhnout. Musíme si však uvědomit, že ostatní lidé mají také své vlastní problémy. Ovšem téměř nikdy to není osobní.

Pokud bych byl pasivní, tak bych se zeptal kdy tedy může někoho poslat a čekal, než někdo přijde. Pokud bych byl agresivní, pravděpodobně bych něco řval, stěžoval si a kdo ví kdy a jak by mi problém někdo vyřešil.

Zásady asertivity

Pro větší zjednodušení existuje i seznam deseti zásad asertivity. Díky tomu lépe kontrolujeme svoje emoce a jsme navíc odolní vůči manipulaci.

1. Máme právo sami posuzovat své vlastní chování a city a být za ně zodpovědní.6. Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních.
2. Máme právo nenabízet žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující naše chování.7. Máme právo dělat chyby a být za ně zodpovědní.
3. Máme právo posoudit, zda a nakolik jsme zodpovědní za řešení problémů druhých lidí.8. Máme právo dělat nelogická rozhodnutí.
4. Máme právo změnit svůj názor.9. Máme právo říci: „Nerozumím.“
5. Máme právo říci: „Já nevím.“10. Máme právo říci: „Je mi to jedno.“

Asertivita vyžaduje spoustu soustředění, abyste dovedli mít situaci pod kontrolou a vytěžit tak maximum pro sebe a nezranit ostatní zároveň. Najít však balanc mezi tím – být příliš milý a nechat se využít a nebo mít příliš agresivní a zničit tak vztahy s lidmi a odehnat je pryč – je velmi náročné.

Nakonec vše je to celé o zkušenostech, opakování a soustředění. Doufám, že vám tento článek jak být více asertivní něco dal a případně doporučuji k podrobnějšímu studiu tuto knihu: Nikdy nedělej kompromis: aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život od Chrise Vosse.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top