Zde se nacházíte

Jak se zbavit myšlenek, které zatěžují mozek

Mysleni

Možná se tím již někteří z vás zabývali, ale většina nejspíše ne. Položme si tedy společně otázku: Kolik hodin trávíte myšlením?

„Nikdy jsem o tom nepřemýšlel.“ Tak si možná odpoví většina z vás. Uvedu vás do reality. Myslíte neustále, a přesto ještě trávíte čas přemýšlením, kolik času trávíte myšlením.

Zní to skoro jako závislost že?

 • Když jím příliš mnoho, dokážu si říct: „Jsem přejedený, musím jíst méně.“
 • Když pracuji příliš mnoho, dokážu si říct: „Jsem přepracovaný, měl bych pracovat méně.“
 • Když piji příliš mnoho alkoholu, dokážu si říct: „Měl bych přestat a dát si sklenici vody.“

Ale když dlouho přemýšlím, neříkám si: „Jsem přehlcen myšlením, potřebuji zastavit mozek.“

Problém totiž je, že nevnímáme přehnané přemýšlení jako problém.

Když někdo říká, že přehnané přemýšlení je špatné, domníváme se, že pouze negativní smýšlení je špatné. A podle toho pak docházíme k závěru, že pozitivní myšlení je správné.

Nicméně není všechno zlato co se třpytí. Pokusím se vám ukázat, proč je chyba se domnívat, že pozitivní myšlení je vždy dobré. Předtím si pojďme ale ukázat rozdíly mezi negativní a pozitivním myšlením.

Efektifní myšlení

Pravidlo Efektivního Myšlení, Aneb 20/80

Kolik času bych měl trávit děláním a kolik přemýšlením o práci? Jaké je pravidlo efektivního myšlení…

Pozitivní vs. Negativní myšlení

Asi se společně shodneme na tomto negativním smýšlení:

 • Obavy
 • Stěžování si
 • Hněv
 • Sebelítost
 • Pomlouvaní

Podobně se shodneme na tom pozitivním:

 • Učení se
 • Chápání souvislostí
 • Plánování
 • Vizualizace
 • Stanovování cílů

Co většina lidí říká, je zbavit se negativních myšlenek a zdvojnásobit ty pozitivní. Což na první pohled asi dává smysl, že?

Bohužel to s myšlením/mozkem není tak jednoduché. Pokud zahlcujete mozek přílišným tokem myšlenek, může se, podobně jako třeba kanál, ucpat. Výsledek? Mlhavé a nekvalitní myšlení. Což vede ke špatnému rozhodování.

Nejste Vaše myšlenky

Jistě, můžete se stát čímkoliv na co si pomyslíte. Nikdo to neřekl lépe, než Marcus Aurelius ve svých Meditacích:

„Štěstí tvého života záleží na druhu tvých myšlenek.“

Náš život, jeho kvalita, je formován kvalitou/druhem našeho smýšlení a čím se chceme MY zabývat. Bohužel spoustu z nás si myslí, že jsme pouze loutkami našich myšlenek.

Říkáme si: „Bohužel… Nemůžu si pomoct, ale musím na to takhle myslet. To jsem prostě já.“

Ne, tohle opravdu NEJSTE vy. Můžete se rozhodnout, které myšlenky můžete ve své mysli ignorovat. Líbí se mi jak to Eckhart Tolle vyjádřil ve své knize Síla přítomného okamžiku:

„Počátkem svobody je poznání, že nejste entitou, která vás ovládá – to jest nejste svou myslí. Toto poznání vám umožňuje mysl pozorovat. Jakmile ji začnete pozorovat, aktivujete vyšší úroveň vědomí.“

A tak jediným způsobem, jak se přestat ztotožňovat se svými myšlenkami, je skončit s jejich následovat a zaobíráním se jimi. Místo toho se rozhodněte žít přítomným okamžikem – kde nemáte čas na přemýšlení, pouze na žití.

Prokrastinace

Prokrastinace – Odkládání Úkolů, Jak Ji Porazit?

Prokrastinace je největším nepřítelem předsevzetí, nebo pracovních výsledků. V článku si ukážeme jak…

Jak žít přítomným okamžikem?

Uvědomte si, že myšlení/mozek je pouze nástroj. Nepoužívejte jej tedy od probuzení 16/17 hodin, ale pouze ve chvíli, kdy to OPRAVDU potřebujete.

Jak to udělat? Níže přikládám 4 kroky, které by vám s tím měli pomoci.

1. Zvyšte své povědomí po celý den.
Vždy si uvědomujte, že příliš mnoho přemýšlení poráží účel.

2. Jakmile zvyšujete povědomí o sobě, okamžitě zkoumejte své myšlenky.
Jakmile začnete přemýšlet, nenásledujte slepě své myšlenky, ale pozorujte jak jste začali s myšlením. Tímhle automaticky přestanete slepě následovat své myšlenky.

3. Omezte své myšlení pouze na situace, kdy to potřebujete.
Přemýšlet a používat mozek je určitě správné! Pokud si potřebujete stanovit priority svého dne, rozvrhnout si práci, nebo udělat nějaké rozhodnutí, určitě si sedněte a zamyslete se nad tím. Chceme přestat myslet neustále, ne přestat myslet úplně :).

4. Užívejte si života!
Pusťte za hlavu všechny vaše myšlenky/obavy o včerejšku a zítřku. Nestarejte se neustále o to co vás čeká v budoucnosti, nebo čím jste trpěli v minulosti. Úžívejte si a PŘÍTOMNOST a buďte vděční za to, že jste živí – NYNÍ!

Není nutné neustále mát ze všeho radost. Někdy je určitá činnost prostě otrava. Důležité ovšem je, aby vaše nastavení mysli, bylo připravené pro to, si hezké okamžiky užít a s těmi těžkými se zvládnout vypořádat.

A k tomu je klíčem nezatěžovat si svoje myšlení/mozek neustálým a zbytečným přemýšlením a naučit se být v přítomném okamžiku a užívat si jej.

Zdroj: Darius Foroux

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top