Zde se nacházíte

Jak můžete získat práci bez pracovních zkušeností?

Jak najít dobrou práci

Zanedlouho se budou tisícovky studentů ptát pracujících již známou otázku: Jak mám získat práci, když všechny pozice vyžadují zkušenosti a jediné co mám já je titul?

Tématem, jak pomoci čerstvým absolventům, se zabývá leadership Lolly Daskal. Říká, že když zrovna dokončíte studium a vydáváte se na kariérní cestu, je snadné se cítit ustrašeně. Hledání práce bez předchozích zkušeností může být velmi frustrující. Ovšem pokud jste pilní a zodpovědní, máte ambice a důvěru v sami sebe, je to více než možné. Ukážeme si pár bodů, které je dobré brát na vědomí, při snaze najít si novou práci.

Nyní se na ně podíváme

1. Přijměte svou realitu

Pokud se hlásíte na nižší pozice, pravděpodobně nikdo neočekává, že přijdete s životopisem plným zkušeností. Proto namísto toho, přijměte svou nezkušenost a využijte ji, jako motivaci učit se novým věcem. Zvýrazněte oblasti které vás zajímají a touhu se v nich zdokonalovat. Lidé, kteří najímají nové zaměstnance, hledají lidi, kteří jsou ochotni tvrdě pracovat a zdokonalovat se.

2. Identifikujte své dovednosti

Vytvořte si list všech vašich dovedností, které souvisí s prací, na kterou se hlásíte: počítačové dovednosti, technické znalosti, komunikační schopnosti, výzkumné dovednosti, schopnost řešit problémy. S čím za vámi lidé chodí, abyste jim pomohli?

3. Vytvořte propojení

Jakmile se rozhodnete zareagovat na danou pozici, určitě máte nějaký důvod se domnívat, že danou práci můžete vykonávat. Dejte si tedy trochu práce s krátkou analýzou. Jaké formální/neformální zkušenosti s danou pozicí máte, nebo jaké jsou vaše osobní rysy, které pro danou pozici vyhovují? Nebojte se být kreativní a chytře vše propojte. Jakmile vytvoříte tato propojení, můžete již lehce vysvětlit vašemu potencionálnímu zaměstnavateli proč se na tuto pozici hodíte.

4. Zdůrazněte „měkké dovednosti“

Co Vás činí výjimečným oproti ostatním? Nezapomeňte předvést vlastnosti jako je přátelství, profesionalita, zodpovědnost, loajálnost, nebo otevřenost. Měkké dovednosti mohou hrát velkou roly, protože se jenom těžko mohou naučit.

5. Uvědomte si vlastní hodnotu

Možná zrovna nemáte roky pracovních zkušeností, ale co jiného můžete prokázat zaměstnavateli, že mu za to opravdu stojíte? Pamatujte, že zkušenost nemusí pramenit pouze přímo ze zaměstnání. Prodejte všechny svoje dosažené úspěchy a znalosti ze všech svých oblastí života.

6. Rovnováha mezi sebejistotou a začátečnickým uvažováním

Sebejistota je určitě důležitá, ale musí být spojena rovněž s lidskostí a skromností – znaky „začátečnického“ uvažování. Ukažte že můžete tuto práci dělat, ale že jste ochotni se učit a zdokonalovat.

7. Začněte s dobrovolnictvím

Pokud nemůžete najít práci, pracujte zdarma. Dobrovolnická pozice se hledá snadněji než stáže. Dejte však pozor, abyste si zvolili takový druh dobrovolnictví, který bude souviset s tím co chcete dělat. Nejen že získáte cenné zkušenosti, ale můžete také vybudovat nové kontakty, ale získáte i výchozí bod do budoucna.

8. Kontakty

Vytvářením osobní sítě kontaktů tvoříte spolehlivou cestu pro získání dobré práce v jakékoli fázi života. Spojte se s každým koho znáte – a na oplátku spojte je se všemi ostatními – skrze sociální média, komunity a různých událostí. Sejděte se na kávě, obědu, nebo nějakým způsobem, abyste se udrželi v kontaktu.

9. Stále se učte

Je možné že budete potřebovat více vzdělání, abyste se mohli kvalifikovat pro to co chcete opravdu dělat – například pokud se ve vás probudí touha po právu, bude potřeba začít studovat právnickou školu. Ale i mimo formální vzdělání, existují způsoby, jak si udržet současné znalosti a ještě je rozšířit. Na škole můžete navštěvovat dobrovolné předměty, chodit na další různé přednášky. Dále je také možné chodit na vzdělávací kurzy, nebo číst zajímavé články na internetu

10. Buďte realisté

I když znáte všechny své dovednosti a zkušenosti, ujistěte se, že reagujete na pozice, které jsou pro vás vhodné. Na plném trhu práce, kde jsou zaměstnavatelé zaplaveni vysoce kvalifikovanými žadateli, je méně motivace k tomu, aby se uchýlili k okrajově kvalifikovanému kandidátovi. Proto pečlivě cilte především na práce, kde opravdu očekáváte že můžete uspět – ne pouze ty kde si myslíte „tady bych mohl uspět“.

Čím více neúspěchu potkáte, tím více zkušeností jak je příště překonat získáte. Každý den udělejte něco pro to najít práci a především nastavte svou mysl tak, aby jste hledání práce nebrali jako marný boj, ale jako dobrodružství a šanci se učit a objevovat.

Nezapomeňte ke každé pracovní příležitosti přistupovat individuálně. Zaprvé se zkuste zamyslet nad tím co by firma od vás jako kandidáta mohla očekávat a čím byste je mohli zaujmout. Na základě toho pak přizpůsobte váš motivační dopis, životopis a následný osobní pohovor. Udělejte toto všechno opravdu zodpovědně a bez kompromisů. Vezměte svůj život opravdu pevně do svých rukou.

Uvidíte sami, že budete překvapeni tím, co všechno můžete pomocí správného přístupu dokázat. Hodně štěstí!

Zdroj: fastcompany

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top