Zde se nacházíte

Výsledky voleb do Evropského parlamentu

Výsledky voleb do Evropského parlamentu 2019

Ačkoliv se v České republice přestalo hlasovat už v sobotu odpoledne, museli jsme si počkat na výsledky voleb do Evropského parlamentu do včerejší 23. hodiny. Důvodem byly ostatní členské státy EU, které hlasovali až v neděli.

Určitě dobrou zprávou je, že k volebním urnám přišlo odvolit více Čechů, než v roce 2014. Celková volební účast tak byla 28,72%. Hranici 5%, která je nezbytná pro získání mandátu do Evropského parlamentu, překonalo celkem 7 stran (ANO: 7, ODS: 4, Piráti: 4, STAN+TOP: 3, SPD: 2, KDU-ČSL: 2, KSČM: 1).

SpaceX odložil start projektu Starlink - internet z vesmíru

SpaceX odložil start projektu Starlink – internet z vesmíru

Společnost SpeceX měla včera spustit svou iniciativu internetu z vesmíru pod názvem projektu Starlink. Mělo se jednat o vypuštění 60-ti produkčních satelitů…

Výsledky voleb – graficky

Pokud se podíváme na výsledky voleb do Evropského parlamentu graficky, tak relativně s velkým náskokem volby vyhrálo hnutí ANO. V menších odstupech mezi sebou je pak následováno ostatními stranami. První strana, která „těsně“ nesplnila hranici 5% je ČSSD a tak přichází o své 4 mandáty.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu
Převzato z iRozhlas
Výsledky voleb do Evropského parlamentu - zastoupení a poměr
Převzato z iRozhlas
Celostátní výsledky pro euro volby 2019

Všechny čísla vycházejí ze stránek Českého statistického úřadu, který zveřejňoval čísla včera po 23. hodině na oficiální tiskové konferenci. Na stránkách jsou dostupné i detailnější výsledky voleb podle krajů, stran apod. Zprávu úřad také potvrzuje na sociální síti Twitter.

Finanční příspěvek od státu

Jak již bývá zvykem, stát přispívá stranám za výsledky voleb, které překonají 1% získaných hlasů, jako kompenzaci (30 Kč za obdržený hlas) za náklady na kampaň. Většina stran je přesto díky svým rozsáhlým kampaním i po tomto příspěvku ve ztrátě.

Kuriozitou je však recesistické hnutí Vytrollíme EU, které překonalo tuto hranici a získá tak přes 1 milión korun náhradu. Jejich kampaň však byla téměř nulová a tak se jedná spíše o byznys počin. To ostatně vychází i z programu a celkové atmosféry, kterou tato strana kolem sebe má.

Naopak nejhorší výsledek eurovolby 2019 má nejspíše strana ČSSD která na kampaň, která skončila ztrátou všech mandátu, utratila kolem 11 miliónů korun a v náhradách od státu dostanou pouze necelé 3 miliony. Celkový přehled náhrad naleznete v tabulce níže.

StranaPříspěvek
ANO15,070,290 Kč
ODS 10,346,550 Kč
Piráti 9,925,320 Kč
STAN 8,286,600 Kč
SPD 6,501,540 Kč
KDU-ČSL 5,151,540 Kč
KSČM 4,938,720 Kč
ČSSD 2,809,920 Kč
EU TROLL 1,111,380 Kč

Celkově stát za volby do Evropského parlamentu jako náhradu stranám vyplatím přes 65 miliónů korun.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Top